Bir ailenin tarihini, deliliğini, derinliğini, karanlığını,neşesini, acayipliğini kumaşlar ve yiyeceklerle çevrelenen üç kadının gözündenanlatıyor Zeynep Kaçar Kabuk’ta. Kendini gerçekleştirmeçabası içindeki üç kuşağın hayatın gelip dayattıkları karşısında başkalaşması,kabuk değiştirmesi, kabuğuna sığamadıkça çaresizleşmesi, çaresizleştikçegerçeklikten uzaklaşması sarmalını incelikle örüyor. Her bir birey için savaşalanına dönüşen ailenin aynı zamanda bütün yaraları iyileştirmedeki mucizevimahirliğini de sakınmasızca ele alıyor. Tutmaya çalıştıkça ellerinden kayan hayatlarının peşindeçözümü delirmekte bulanların hem kanatan, hem sağaltan ama hep güç verenhikâyesi... “Bense sürekli değişmek, savaşmak, kendimle dalaşıp uğraşıphep bir mantıklı yol bulmak zorundayım. Olağan güzel, olağan iyi, olağan makuldeğilim çünkü. Neyim varsa olağandan epey uzak. Sürekli kendimi akla yolauydurma çabası.”
 
Ferhat ile Şirin: 2000/2001 sezonunda Ferhat ile Şirin ve 2004/2005 sezonunda Böyle Bir Aşk Masalı adıyla Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi. Oyun, Fakiye Özsoysal’ın ‘Oyunlarda Kadınlar’ başlığıyla 2008 yılında e Yayınları tarafından yayımlanan kitabında feminist yapı bozuma örnek gösterilmiştir. 2008 yılında Mitos-Boyut yayınları tarafından yayımlanan oyun, beklemek kavramından yola çıkarak Ferhat ile Şirin masalındaki kadının göz ardı edilmiş konumunu inceler. Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.
Aşk ihanet yalnızlık vesaire: 2002/2003 sezonunda Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi. Oyun, gerçek ve kurgu kavramlarının yanı sıra, klişenin çirkin yüzüyle; parçalanmış metinler yardımıyla yüzleşir. 2006 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlanan oyun, Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.
Bavullar: 2006 İstanbul Uluslar arası Tiyatro Festivali’nde Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi. Kadınların hayat boyu taşımak zorunda oldukları yükleri metaforik bir yaklaşımla ele alan oyun, hareket tiyatrosu özelliklerine sahiptir. 2006 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlanan oyun, Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.
Bu Bir Oyun Değildir: 2005 yılında kaleme alınan ve 2013/2014 sezonunda Ankara Tiyatro Kafe tarafından sahnelenen oyun, kentli kadına yönelik şiddeti ve ona sessizce tanık olmak zorunda olma halini ele alır. 2006 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlanan oyun, Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.
Dış Ses: 2004 sezonunda Tiyatro Boyalı Kuş, 2008/2009 sezonunda Trabzon Şehir Tiyatrosu, 2011/2012 sezonunda Arka Bahçe ekibi, 2012/2013 sezonunda Adana Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi. Soru sormama ve hayatı olduğu gibi kabul etmenin sonuçlarından yola çıkan oyun, kadınların kendilerini hapsettikleri dünyaya eleştirel bir gözle yaklaşır. 2006 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlanan oyun, Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.
Krem Karamel: 2006 yılında kaleme alınan oyun; medya, kurgu, kadın ve onun ait olduğu var sayılan dünyası üzerinden burjuva ikiyüzlülüğünü konu alır. 2006 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlanan oyun, 2009/2013 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmiş, yazar bu oyunuyla 2010 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından Övgüye Değer Oyun Yazarı ödülüne layik bulunmuştur.
Mekruh Kadınlar Mezarlığı: Ayla Kutlu’nun aynı adlı öyküsünden uyarlanan 2012/2013 sezonunda Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiş oyun, 2006 yılında kaleme alınmıştır. Erkek egemen toplumun kadın üzerinde kurduğu yoğun baskıyı, bir tiyatro kumpanyasının kasabayı ziyaretiyle başlayan olaylar dizgesinden hareketle konu alır. 2006 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlanan oyun, Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.
Görseller İçin Tıklayın...
 
Böyle Bir Aşk Masalı: 2000/2001 sezonunda Ferhat ile Şirin ve 2004/2005 sezonunda Böyle Bir Aşk Masalı adıyla Tiyatro Boyalı Kuş tarafından sahnelendi. Oyun, Fakiye Özsoysal’ın ‘Oyunlarda Kadınlar’ başlığıyla 2008 yılında e Yayınları tarafından yayımlanan kitabında feminist yapı bozuma örnek gösterilmiştir. 2008 yılında Mitos-Boyut yayınları tarafından yayımlanan oyun, beklemek kavramından yola çıkarak Ferhat ile Şirin masalındaki kadının göz ardı edilmiş konumunu inceler. Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.
Sahici İnsanlar/Plastik Ölümler: 2008 yılında Bab-ı Tiyatro tarafından sahnelenen oyun, konusunu gerçek bir olaydan alır. Güneydoğu’da yaşanan bir töre cinayeti üzerinden yola çıkarak, kapitalist sistemin nasıl işlediği temelinde ilerleyen oyun, diğer yandan sistemin olayları ve insanları yönlendiriş biçimini sorgulamaktadır. 2007 yılında Mitos-Boyut tarafından yayımlanmış oyun, Devlet Tiyatroları reperturarında yer almaktadır.
Görseller İçin Tıklayın...
 
Köprüden Önce Son Çıkış: 2011 yılında Cornell University ve International Culture Lab işbirliğiyle S/HE projesi kapsamında New York ve Istanbul'da sahnelenmiştir. Hayatları üzerinde söz hakkına sahip olmayan üç insanın, bedenleriyle kurduğu anlamsız ilişkileri konu alan bu kara komedi, 2011 yılında Mitos-Boyut yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Bu Anlamlı Günde: 2009/2010 yılında Bab-ı Tiyatro tarafından sahnelenen oyun, değişen dünyaya hızla ayak uyduran bir ülkenin kafası çok karışık insanlarının medya tarafından yönlendirilişi üzerine bir traji-komedidir. 2010 Türkiyesinin panoraması bir düğünün ardında yatan acayipliklerle çizilirken, eleştirinin hedefinde aile ve medya ilişkisi yer alır. 2011 yılında Mitos-Boyut yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Medine: 2011'de Dil Kurumu Kerim Afşar Ödülü'ne layik bulunan, Tayvan ve İsveç'te sahnelenmiş oyun açmazlar üzerine kurulu. Konusunu bir gazete haberinden alan oyunda, aynı kişiler üzerinden üç farklı hikaye anlatılır. Olaylar nasıl gelişirse gelişsin, Medine için son hep aynıdır. Namus, sevgi, aile kavramlarıyla şekillenen bir Türkiye trajedisidir Medine'nin kısa yaşamı. 2011 yılında Mitos-Boyut yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Görseller İçin Tıklayın...
 
Varolmayan Ayşe'nin Muhteşem Maceraları: 2010/2015 yılları arasında Bab-ı Tiyatro tarafından sahnelenmiştir. Oyunda doğumundan ellili yaşlarının ortalarına kadar bir kadının sıradan hayatını ironik bir dille anlatır. Bu bir kendini gerçekleştirememe hikayesidir. Ayşe şarkıcı olmak ister, ancak onu çevreleyen dünya Ayşe'nin kendi istediğini yapmasına izin vermez. Bu dünyayı eğitim sistemi, masallar, aile, çocukların geleceği belirler. 2015 yılında Mitos-Boyut yayınları tarafından yayımlanmıştır.
İd ego ve süper kahraman: 2015 Sezonunda Bab-ı Tiyatro tarafından sahnelenmiştir. kadın gözüyle erkeklerin dünyasına bakılır. Oyuncu Emre Eryiğit Amerikalıların çekeceği bir filmin başrolü için görüşmeye çağrılır. Görüşme boyunca tüm numaralarını sergiler. Dans eder, şarkı söyler, üç top çevirir, yerlerde sürünür, ağlar, güler, en gizli sırlarını anlatır, gerekirse alttan alır, gerekirse tehdit eder. O, anne ve babasının biriciği, Neslihan'ın erkek kardeşi, Füsun'un sevgilisi, az homofobik, epey maço, biraz aktör, biraz soytarı, çokça şişirilmiş bir erkeklik yalanı, çağımızın süper kahramanıdır. 2015 yılında Mitos-Boyut yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Görseller İçin Tıklayın...
 
Şimdi Uçuşa Geçiyoruz
Pamuk Prenses, Kül Kedisi, Kırmızı Başlıklı Kız, Yüzyıl Uyuyan Güzel, içine hapsoldukları masaldan kaçarak gerçeğin peşine düşerler. Oysa gerçek dünya en az masallar kadar tuzaklarla doludur: Şöhret, aşk, gençlik, evlilik... Her biri içinden çıkılmaz bir bilmecedir. Ama belki masallarla gerçekler arasındaki sınırlara o kadar güvenmemek gerekir. Ne de olsa masallar bizi gerçek dünyaya hazırlamak içindir.

Tok Her şeye hakkı olduğunu düşünen bir adam...
Adamın güzel ve zengin karısı... İnsan ilişkilerinin tuhaf yanları... Adalet nedir? Vicdan nedir? Talep etmenin sınırları nelerdir? Oyun, soyut bir dünyada kadın/erkek, adalet/suç, iktidar/kitle ilişkilerini tartışmaya açıyor. Çağımız gibi: Hem vahşi, hem ironik...
YENİ ROMAN SEL YAYINCILIKTAN ÇIKMIŞTIR